понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety czyli po prostu żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą dodatkowo za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenie z Winylu z Strzelca Krajeńskiego stawia się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną i silnie gęstnieją. Sporo wdzięku maja również takie rosnące ploty, które prowadza poprzez cieniste zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek albo kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer nieopodal takiego parkanu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również ekspansywnie kwitną, jednakże potrzebują również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z plastiku zdołają być niezwykle wysmukłe, chociaż należny je regularnie obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bo takie plot komponuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków wystarczający jest rosnący parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało absorbujący,
•dobrze toleruje susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek układa niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się użytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia PVC z Trzebiatowa stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było niesłychanie wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий