пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów właściwie nie uwydatni krawędzi trawnika albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle wysokie, albowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Aby otworzyć taki plot rośliny sadzimy dookoła krawędzi posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy by nasze zielone plot było nadzwyczaj wybujałe a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z limaku powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Należy mieć na uwadze jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich zmniejszanie będzie trudne.

Nic wyraźnie nie zaznaczy linii trawy czy tez kwiatów jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze potrafią satysfakcjonująco wzrastać w wyznaczonych terenach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone zaplecze w wyznaczonym miejscu czy tez osłonią gołe wycinki gleby. Porządnie uformowany mały żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w ciemnych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś przystrajają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie ewentualnie wysokie roślinne ogrodzenia można pozyskać z odmian iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy są o wiele bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i należny go obcinać, mimo to jego wersje Fastigiata Robusta jest dozwolone odłożyć bez pomocy.Będzie prędko dojrzewał zaś zachowa filarowy kształt.

Gdyby wasz zakamarek jest nader zacieniony, powinno się aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi kropkami. Poniektóre z cienioznośnych modelów maja zmiany o jasnych względnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr normalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu wyraźne w słońcu, aliści nawet w cieniu listowie pozostają dość jasne, niby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий